• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Przerwany marsz

Email Drukuj PDF
Projekt historyczny Przerwany Marsz

16 uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcie „Przerwany Marsz” zorganizowanym przez Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Polskich Dzieci Wojny pod przewodnictwem prof. Jacka Kurzępy oraz Zespół Koordynacyjny Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny. Uczniowie odnaleźli wśród swoich bliskich osoby, które należą do pokolenia Dzieci Wojny – świadków II wojny światowej. Zorganizowali z nimi spotkania, podczas których przeprowadzili wywiady. Pytali o to, jak zapamiętali ostatnie dni sierpnia i dzień 1 września 1939, jak wyglądała ich edukacja w czasie okupacji oraz jak wyglądało życie codzienne. Zapisali odpowiedzi, dokumentując je starymi zdjęciami. W ten sposób powstały ciekawe „Pamiętniki Pokoleń”, które wysłaliśmy do organizatorów projektu i prezentujemy na stronie internetowej szkoły. Ponadto - w ramach projektu - nauczycielka historii, Joanna Śmiechowska zorganizowała spotkanie uczniów z panem Edwardem Rogiem, który urodził się na Wołyniu i kilka lat przed wojną wstąpił do harcerstwa. 1 września1939 roku miał rozpocząć edukację w szóstej klasie, ale szkoła została zamknięta i zrobiono z niej szpital. Gdy szkoły ponownie otwarto, poza językiem polskim obowiązywał w nich język ukraiński, rosyjski i niemiecki. W wieku 15 lat Pan Edward Róg wstąpił do wojska i tak rozpoczął walkę o ojczyznę.

Projekt „Przerwany Marsz” nadal trwa! Będziemy organizować kolejne spotkania z Dziećmi Wojny.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania wywiadów, które z bliskimi przeprowadzili uczniowie: Julia Dokurno – 5E, Urszula Tarnowska – 6B, Weronika Szeląg – 6D, Antonina Burchart – 6D, Patrycja Esner – 6D, Maria Fajdek – 6A, Gabriela Prokop – 6C, Alicja Suchowiecka – 7B, Szymon Czajczyc – 7D, Julia i Aleksandra Miętus – 7D, Magdalena Bielska – 8B, Wiktoria Mailszewska – 8B, Julia i Szymon Naszlin – 5E oraz Andrzej Naszlin – 4A.

WYWIADY

Realizatorki projektu:

Joanna Śmiechowska

Beata Krymska


 

Mistrzostwa Olsztyna Edukacji Wczesnoszkolnej w szachach

Email Drukuj PDF

 

 

Szachiści SP 29 najlepsi w Olsztynie

Reprezentanci naszej szkoły doskonale spisali się w Mistrzostwach Olsztyna Edukacji Wczesnoszkolnej. Tomasz Hartliński zajął I miejsce a Bolesław Goździewski II miejsce spośród 45 zawodników uczęszczających do klas I-III.

GRATULUJEMY

 

Mali ratownicy

Email Drukuj PDF

 

Mali Wielcy Ratownicy

24 października 2019 r. klasa I a rozpoczęła realizację projektu  „Stowarzyszenia mali Wielcy ratownicy”. Projekt ma na celu przybliżenie dzieciom pracy ratowników różnych służb, radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz poznanie sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Pierwsze spotkanie miało na celu poznanie wyposażenia ambulansu medycznego: sprzętu, „plecaka” ratownika, urządzeń do podtrzymywania życia i sposobu transportu rannych. Uczniowie sprawdzili działanie między innymi; pulsometru, stetoskopu, kołnierza ortopedycznego, szyn do usztywniania kończyn, przenosili kolegę na specjalnej „desce” itp. Po zajęciach w ambulansie, wszystkie informacje zostały powtórzone w klasie z dodatkową kartą pracy. To była wspaniała lekcja, z niecierpliwością czekamy na kolejne.

 

 

 


 
 

Pola nadziei 2019

Email Drukuj PDF

 

XVII edycja akcji Pola Nadziei rozpoczęta, zaproszeni goście, wolontariusze oraz pracownicy Hospicjum wzięli udział w uroczystej inauguracji, która tym razem odbyła się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Przed nami osiem miesięcy bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz zbierania funduszy na zakup sprzętu medycznego. Pierwsze kroki już za nami. Zaraz po zakończeniu uroczystej inauguracji przystąpiliśmy do tworzenie naszego „Szkolnego Poletka Nadziei“. Trudu tworzenia podjęli się wolontariusze klasy VIIIa i VIIIc, którym bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i włożony wysiłek w przygotowanie gruntu pod kwiaty żonkili. Uwieńczeniem tej części akcji był przeprowadzony 21 października kiermasz ciast na rzecz Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie.
Rodzice z dziećmi przygotowali pyszne ciasta i babeczki. Młodzi wolontariusze z wielkim zapałem sprzedawali smakołyki swoim rówieśnikom i nauczycielom. Chęć niesienia pomocy nieuleczalnie chorym i potrzebującym dzieciom z Hospicjum była najważniejszym celem akcji. Poświęcony czas i nadzieja jest pięknym podarunkiem dla tych, którzy zmagają się z chorobą.


Serdecznie dziękujemy za wsparcie akcji.
Szkolne Koło Caritas

 


 

Europejski Dzień Przywracania czynności Serca

Email Drukuj PDF

 

Dnia 16 października uczniowie klasy VI a wraz z opiekunami p. Haliną Minkiewicz i p .Joanną  Piekarowicz  brali udział w akcji bicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej obchodzonej  16 października - w dniu Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.  Akcja już kolejny raz została  zorganizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej  Pomocy w V Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Była to wielka lekcja  ratowania życia, którą nasi uczniowie zdali celująco.


 

Spotkanie ze Strażnikiem Miejskim

Email Drukuj PDF

W październiku w klasach I-III odbyły się spotkania z Panem Kamilem Sułkowskim, który jest pracownikiem Straży Miejskiej. Pan Strażnik bardzo ciekawie opowiadał uczniom w jaki sposób należy zachowywać się aby być bezpiecznym w szkole i poza nią.

 

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Email Drukuj PDF

11 października z okazji Święta Edukacji odbył się apel z życzeniami dla pracowników szkoły, a także konkurs wzorowany na familiadzie, w którym zmierzyli się nauczyciele i uczniowie. Uroczystość przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką pań L. Banach-Bartelik, M. Gorzelańczyk, Z. Kaliszewicz. Kartki z życzeniami przygotowały klasy na lekcjach sztuki z panią D. Nowosz.

 


Strona 6 z 34

Koronawirus

Kalendarium

Dzisiaj jest
Czwartek
6 sierpnia 2020
Imieniny obchodzą
Felicysym, Jakub, January, Sława, Stefan, Sykstus, Wincenty
Do końca roku zostało
148 dni

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości Konto Rady Rodziców SP 29 Olsztyn

BOŚ SA O/Olsztyn

61 1540 1072 2107 4571 3375 0001


Konto wpłat za obiady

Bank: PKO Bank Polski S.A.

61 1020 3541 0000 5202 0291 5387

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Liszewskiego

ul. Iwaszkiewicza 44

10-089 Olsztyn

tel./fax. (0-89) 523-51-64

e-mail: sekretariat@sp29.olsztyn.eu

http://www.sp29.olsztyn.pl