Przedstawiamy nasze działania w drodze do uzyskania Certyfikatu Szkoły Wiernej Dziedzictwu
Projekt "Razem z Ozobotem poznajemy olsztyńskie zabytki"
W dniach 5- 20 października uczniowie naszej szkoły brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. Odbywa się na terenie całej Europy. Skierowana jest do wszystkich, którzy są zainteresowani programowaniem, ale również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem.
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Uczy również kreatywności, ćwiczy umiejętność analitycznego i logicznego myślenia.
Uczniowie klas IV- VIII poznawali tajniki programowania na lekcjach informatyki. Wykorzystywaliśmy do tego platformę edukacyjną code.org.
Kodowania można uczyć się również bez komputera. Za pomocą kolorowych kodów uczniowie kilku klas programowali małe roboty- Ozoboty.
Klasa IV B w ramach projektu- "Razem z Ozobotem poznajemy olsztyńskie zabytki" przygotowała makiety Starego Miasta, na której uczniowie umieścili zaprogramowaną trasę dla Ozobota.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
We wtorek 9 listopada 2021 r. uczniowie klas trzecich przygotowali dla uczniów klas pierwszych i drugich uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Ze względu na pandemię apel został nagrany. Uczniowie klas pierwszych i drugich mogli obejrzeć film z uroczystości w swoich salach podczas lekcji w dniu 10 listopada.
Uczniowie klas trzecich zaśpiewali hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”, przedstawili informacje związane z historią Polski do czasów odzyskania przez nasz kraj niepodległości, recytowali wiersze patriotyczne, śpiewali pieśni „Piechota”, „Pierwsza brygada”, „Co to jest niepodległość?”. Dzieci zatańczyły również taniec z biało-czerwonymi szarfami.
Scenariusz apelu został opracowany przez wychowawczynie klas trzecich: panią Agatę Dzieżyk, panią Izabelę Soroka, panią Iwonę Czaplicką-Grosz.
Od 8 do 10 listopada 2021 w naszej szkole czciliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na korytarzach szkolnych przygotowane zostały wystawy: Twórcy Niepodległej i fotogaleria dokumentująca akcję Wywieś flagę.
67 uczniów z klas 6 - 8 wzięło udział w Szkolnym Konkursie Historycznym Drogi Polaków do niepodległości.
W klasach VI
I miejsce zajęła - Gabriella Jarota - Lewandowska (VIA);
II miejsce - Miłosz Półtorak (VIA), Jakub Farańczuk (VIB), Mateusz
Zysk (VIB), Maria Maliszewska (VIB), Maria Hiszpańska (VIA);
III miejsce - Mikołaj Szkudelski (VIA).
W klasach VII -
I miejsce - Bartosz Barasiński (VIIE), Łukasz Zaleski (VIIE);
II miejsce - Michał Wasilewski (VIIE);
III miejsce - Apolonia Zygmunt (VIID).
W klasach VIII - I miejsce - Jan Matejko (VIIIA);
II miejsce - Aleksandra Tabor (VIIIA);
III miejsce - Julia Staniewska (VIIIC)
W klasach 4 i 5 zostały przeprowadzone quizy historyczne.
W klasach 4
I miejsce zajęli: Lena Kondratowicz (IVC), Lena Rojek (IVB), Hanna Królik (IVD);
II miejsce - Julia Kwaterkiewicz (IVC), Zofia Rojek (IVB), Weronika Bielińska (IVC);
III miejsce - Stanisław Grublewski (IVB), Michał Potocki (IVB), Marcin Pietkun (IVB)
W klasach 5
I miejsce zajęła - Natalia Cygańska (VB);
II miejsce - Tomasz Hartliński (VA); Marta Kasprowicz (VA);
III miejsce - Filip Piórkowski (VB), Karol Karaś (VC)
10.11.2021 uczniowie wszystkich klas o godzinie 10.49 odśpiewali w salach lekcyjnych hymn Mazurek Dąbrowskiego, zaś klasy: 6A, 7E oraz 7D uczyniły to na sali gimnastyki korekcyjnej, a ich śpiewu można posłuchać na stronie internetowej szkoły. (kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć film)
Do ZKRP i BWP oraz Stowarzyszenia Oficerów 15 Warmińsko - Mazurskiej Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego im. Władysława Jagiełły wysłane zostały życzenia i laurki wykonane przez uczniów.
Odbyły się też patriotyczne lekcje muzyki i historii z elementami dramy.
Wychowawcy zaprezentowali na lekcjach wychowawczych wywiad z dziadkiem naszej polonistki, pani Małgorzaty Gorgol.
Panie z biblioteki przygotowały wystawkę z okazji Narodowego Święta Niepodległości, a uczniowie z klasy IV C kodowali orła białego.
Wycieczka do Warszawy Śladami bohaterów książki "Kamienie na szaniec"
W grudniu 2021 roku uczniowie klasy 8B oraz uczęszczający na zajęcia rozwijające z historii udali się na wycieczkę do Warszawy śladami bohaterów książki Kamienie na Szaniec.
Uczniowie zobaczyli miejsca związane z akcjami małego sabotażu:
- Plac Unii Lubelskiej i słynną - namalowaną przez Rudego - kotwicę na pomniku Lotnika,
- Krakowskie Przedmieście (usunięcie niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika),
- Ulicę Podwale i opisany w książce pomnik Jana Kilińskiego,
- Plac Marszałka Piłsudskiego, Ogród Saski, Plac Małachowskiego ( akcja zerwania hitlerowskich flag z Gmachu Zachęty).
Odtworzyli przebieg Akcji pod Arsenałem, czyli brawurowego odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara Rudego.
Zwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa (dawną siedzibę Gestapo) przy Alei Szucha oraz Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie Rudy był przesłuchiwany i więziony.
Odwiedzili Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie książki Kamienie na szaniec.
Dotarli na Cmentarz - Powązki Wojskowe, miejsce wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki Aleksandra Kamińskiego, by oddać
cześć Bohaterom.
Wycieczka do Warszawy w ramach programu MEN Poznaj Polskę
13.12.2021 w ramach przedsięwzięcia MEN Poznaj Polskę grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie zwiedzili interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego, które upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Obejrzeli również wystawy przedstawiające powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL - u. Ponadto uczestnicy wycieczki odwiedzili wolski Cmentarz Powstańców Warszawy i złożyli hołd obrońcom Warszawy przed pomnikiem Polegli Niepokonani.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Od 2011 roku 1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspominamy wtedy żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy działali w ruchu oporu przeciwko władzy komunistycznej i zależności Polski od ZSRR.
Uczniowie klas 8 uczestniczyli w lekcji historii - Podziemie niepodległościowe, podczas której poznawali życiorysy i działalność Żołnierzy Wyklętych. Chętni uczniowie wykonali prace plastyczne, które wzbogaciły szkolną wystawę.
Żywe lekcje historii
18 III 2022 naszą szkołę odwiedzili rycerze z Chorągwi Komturstwa Gniewskiego i zabrali uczniów w podróż przez wieki.
Pan Krzysztof Górecki - barwnym opowiadaniem połączonym z prezentacją strojów i uzbrojenia - przybliżył uczniom epokę starożytności i średniowiecza. Uczniowie klas starszych poznali wiek XIX, a w szczególności życie Polaków pod zaborami, ich walkę o niepodległość, charakter i różnice powstań listopadowego i styczniowego. Zobaczyli kosynierów, żołnierzy Księstwa Warszawskiego. Mieli okazję wcielić się w postacie Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego oraz Józefa Piłsudskiego. To były bardzo ciekawe pełne wrażeń lekcje historii. Mamy nadzieję, że panowie rycerze ponownie nas odwiedzą.
BohaterOn
W I okresie 2021/22 34 uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcje BohaterON będącego częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON - włącz historię! Pani Joanna Śmiechowska - na podstawie materiałów edukacyjnych otrzymanych od organizatorów oraz własnych - przeprowadziła zajęcia o Powstaniu Warszawskim w klasach VIII oraz na zajęciach rozwijających z historii. Chętni uczniowie zapoznali się z biogramami Powstańców zamieszczonymi na stronie www.bohateron.pl, a następnie pisali do nich listy, życzenia oraz wykonali pamiątki. Z pamiątek i listów w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa. Następnie prace zostały wysłane na adres: Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław. Niedawno otrzymaliśmy dyplom za pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Warszawskich.
Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 2022 obchodziliśmy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Uczciliśmy ponad 21 tysięcy polskich jeńców wojennych i cywilnych więźniów rozstrzelanych wiosną 1940 roku przez NKWD na polecenie najwyższych władz Związku Radzieckiego. Z tej okazji na korytarzu szkoły powstała piękna wystawa, zaś uczniowie klas 8 uczestniczyli w szczególnej lekcji historii „Katyń … ocalić od zapomnienia”
Dzień Patrona Szkoły
16 kwietnia w naszej szkole obchodzi się Dzień Patrona. W tym roku przygotowaliśmy wystawę ścienną o Janie Liszewskim - Polakiem był sercem i duszą.
Ponadto 42 uczniów z klas IV - VII wzięło udział w Szkolnym Konkursie Jestem Przyjacielem Olsztyna.
Oto wynki:
W kategorii klasy 4-5:
I miejsce - Kondratowicz Lena (4C), Cygańska Natalia (5B)
II miejsce - Kamińska Aurelia (5B)
III miejsce - Królik Hanna (4D)
W kategorii klasy 6:
I miejsce - Szkudelski Mikołaj (6A)
II miejsce - Lamparska Kamila (6B)
III miejsce - Jarota- Lewandowska Gabriella (6A), Maliszewska Maria (6B), Półtorak Miłosz (6A)
W kategorii klas 7:
I miejsce - Gadziński Bartosz (7C)
II miejsce - Naszlin Szymon (7E)
III miejsce - Szumiło Zuzanna (7C), Sporzyńska Roksana (7C)
Wychowawcy klas IV - VIII przeprowadzili lekcje o patronie na podstawie materiałów opracowanych przez panią Joannę Śmiechowską. Zaś uczennice klasy 8B: Lena Krynicka, Weronika Pawlicka, Agata Zinkiewicz oraz Joanna Traczyk udały się na cmentarz św. Jakuba, aby uporządkować grób patrona, złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Recytatorskim Konkursie Poezji Regionalnej
31 maja chętni uczniowie klas 6-8 wzięli udział w “Recytatorskim Konkursie Poezji Regionalnej”. Uczestnicy stanęli naprzeciw jury składającego się z polonistów naszej szkoły i zaprezentowali swoje interpretacje tekstów autorstwa poetów Warmii i Mazur m.in. Marii Zientary Malewskiej, Jana Łuśtycha, Michała Kajki czy Władysława Dzięgały.
Po naradzie sędziowskiej jednogłośnie wyłonione zostały zwyciężczynie.
Na podium stanęły: Gabriella Jarota-Lewandowska VIa (miejsce 1.), Zuzanna Szumiło VIIc (miejsce 2.), Sonia Kosman z VIIa (miejsce 3.).
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatom.
Szczególne podziękowania zespół chciałby skierować do Pani Joanny Piekarowicz i Pana Andrzeja konserwatora za pomoc w przygotowaniu dekoracji.
Z wizytą w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej
W ramach realizacji projektu związanego z Certyfikatem „Szkoła wierna Dziedzictwu” wszystkie klasy III były na wycieczce w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Znajduje ono się w trzech kamienicach w pobliżu konkatedry św. Jakuba. Zawiera ono ponad pół tysiąca przedmiotów dotyczących różnych aspektów historii, liturgii i sztuki Warmii. Nasi Uczniowie mieli możliwość zagrania w grę „Detektyw muzealny”. Do wykonania było 14 zadań, które dzieci wykonywały samodzielne poszukując w muzeum określonych eksponatów.
Konkurs wiedzy o zamkach gotyckich
Maciej Pannek z klasy 7C zajął I miejsce w gminnym konkursie wiedzy o zamkach gotyckich.
GRATULUJEMY!
OCALMY WARMIŃSKIE TRADYCJE
Tradycje są naszym bogactwem, narodowym dziedzictwem kulturowym, kopalnią wiedzy o przeszłości. Dzięki nim znamy swoją tożsamość, możemy korzystać z mądrości ludowych, wypracowanych przez wiele pokoleń oraz posiadamy informacje na temat życia w dawnych czasach.
Nasza mała ojczyzna Warmia posiada wspaniałe dziedzictwo kulturowe, które powinniśmy poznawać i dbać o to, aby przetrwało.
Żeby sprostać temu zadaniu, w roku 2021/22 realizowaliśmy w szkole projekt regionalny „Ocalmy warmińskie tradycje”, w ramach którego uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych, potyczkach warmińskich, wykonywali gry planszowe o tematyce regionalnej oraz kolaże zachęcające do zwiedzania Warmii.
Najciekawszy kolaż przygotowała klasa IVD, zaś najpiękniejsze planszówki wykonali: Julia Dokurno i Amelia Kołak z 7E, Krzysztof Gardziejewski z 7A, Małgosia Wojtkowska z 8C, Pola Zygmunt i Wiktoria Kłopotowska z 7D, Emilia Pietruszyńska i Emilia Racewicz z 7E, Oliwia Klisz, Paulina Orzechowska, Lena Krynicka z 8B, Iga Stocka i Michalina Muraszko z 7E, Nadia Duch i Marysia Maliszewska z 6B oraz Kamila Lamparska, Zosia Bartczak i Dominika Mateusiak również z klasy 6B.
Na lekcjach plastyki uczniowie wykonywali: skrzynie posażne, czepce warmińskie, kafle, a także płaskorzeźby w plastelinie: pofajdoki, baby pruskie, kłobuki, koniki warmińskie. Malowali pejzaże warmińskie z kapliczką.
Wymienieni zostali zwycięzcy Szkolnego Konkursu Historycznego Jestem przyjacielem Olsztyna. Wystąpiły także laureatki konkursu recytatorskiego literatury regionalnej: Gabriela Jarota - Lewandowska (6A), Zuzanna Szumiło (7C) oraz Sonia Kosman (7A).
W realizację projektu włączyli się też najmłodsi. Uczniowie z klasy 1C, przygotowani przez panią Annę Sawicką, zaśpiewali piosenkę warmińską Nasa matka Katarzyna oraz zatańczyli taniec Szewc. Następnie starsi uczniowie zaprezentowali krótkie przedstawienie - Sztuka ludowa Warmii i Mazur przygotowane pod kierunkiem pań: Lidii Banach - Bartelik i Joanny Śmiechowskiej. Elementy dekoracji zrobiła pani Krystyna Ankiewicz, a dokumentację fotograficzną wykonała pani Agata Jasieńska - Cichmińska.
GALA FINAŁOWA KONKURSU RECYTATORSKIEGO "NA ZNOJNĄ WALKĘ"
13 czerwca 2022 uczennice: Sonia Kosman (7A), Matylda Grabus (7A) oraz Iga Stocka (7E) - wraz z panią Joanną Śmiechowską - uczestniczyły w Gali Finałowej Konkursu recytatorskiego twórczości Żołnierzy Wyklętych pt. „Na znojną walkę” zorganizowanej w Warmińsko - Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim przez Instytut Pamięci Narodowej, Delegaturę w Olsztynie. Dziewczęta przygotowywały wzruszające interpretacje wierszy autorstwa żołnierzy wyklętych. Iga Stocka zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych województwa warmińsko - mazurskiego. Wszystkie uczestniczki otrzymały nagrody i podziękowania za piękne upamiętnienie Polaków, którzy walczyli z władzą komunistyczną o prawdziwie wolną Polskę. Dodatkowo Iga Stocka będzie mogła zaprezentować swoją recytację utworu na antenie Polskiego Radia Olsztyn.
PROJEKT POLSKO-ANGIELSKI
W ramach projektu Szkoła Wierna Dziedzictwu uczniowie klas 5-8 przygotowali plakaty, na których zaprezentowane zostały przepisy na potrawy warmińskie w języku angielskim i prezentację w PowerPoint ilustrującą charakterystyczne potrawy polskie z uwzględnieniem regionu warmińskiego. Uczniowie pracując nad przepisami poznali zasadę tłumaczenia nazw własnych na język obcy.