logo Dnia Bezpiecznego Internetu

W tym roku hasło Dnia Bezpiecznego Internetu brzmi „Bezpieczny Internet dla wszystkich”.  Ma on zwrócić naszą uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom sieci, bez względu na ich wiek, pochodzenie czy miejsce zamieszkania. Mamy dążyć do tego, aby każdy mógł korzystać z Internetu bez obaw o swoje bezpieczeństwo i prywatność.

Najważniejszą w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w Internecie jest niewątpliwie rola rodziców, którzy powinni zadbać o to, by mieć nadzór nad tym działaniami dzieci w Internecie. To rodzice powinni również ustalić jasne i konkretne zasady korzystania z sieci i przestrzegania ich przez nie, regularnie monitorować aktywność w sieci i rozmawiać na temat bezpieczeństwa. Warto również skorzystać z narzędzi do filtrowania treści, które pozwolą na ograniczenie dostępu do niewłaściwych stron internetowych. Wreszcie, rodzice powinni uczulać swoje dzieci na potencjalne zagrożenia w Internecie i uczyć je jak się przed nimi bronić.

Pamiętajmy, że edukacja w zakresie bezpieczeństwa online jest procesem ciągłym. Ważne jest utrzymywanie otwartej i zaufanej komunikacji z dziećmi oraz dostosowywanie strategii edukacyjnych do dynamicznie zmieniającego się środowiska online.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem dotyczącym aktywności nastolatków w Internecie przygotowanym przez NASK oraz poniższymi materiałami edukacyjnymi

Raport z ogólnopolskiego badania uczniów i rodziców Nastolatki 3.0

Materiały edukacyjne:

Poradniki i broszury

Materiały multimedialne

ZASOBY od NASK, które warto mieć i znać:

„ABC cyberbezpieczeństwa” W poradniku znajduje się 157 ułożonych alfabetycznie definicji z obszarów cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, profilaktyki i wsparcia, a także obszerna bibliografia, z odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia. Sięgnijcie po i nie dajcie się złapać w internetowe pułapki!

Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie walki dezinformacją

W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu ogłaszamy 2 konkursy dla uczniów naszej szkoły.

konkurs dla uczniów klas I- VIII na plakat dotyczący bezpiecznego korzystania z Internetu- regulamin

konkurs dla uczniów klas IV - VIII na film promujący bezpieczne zachowania w Internecie- regulamin