Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!
Z ogromną radością informujemy, że znaleźliśmy się wśród placówek, którym zostało przyznane wsparcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. – edycja 2024.,
Wśród działań promujących czytelnictwo zaplanowaliśmy w naszej szkole m. in.:
- zakup książek, nowości wydawniczych, nowych mebli do biblioteki, teatrzyku kamishibai wraz z planszami
- udział w projekcie edukacyjnym Olsztyna i powiatu olsztyńskiego „Zaczytana Warmia”,
- udział w Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy Muminki” obchodzonej w październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych
- udział uczniów klas I-III w akcji „Rozumiemy się bez słów” – aktywna nauka języka migowego PJM
- pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika z wykorzystaniem zakupionych nowości wydawniczych do głośnego czytania
- kształtowanie postaw czytelniczych uczniów poprzez wspólne głośne czytanie wybranych książek,
- obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek,
- organizowanie prelekcji dla rodziców dotyczącej promocji czytelnictwa przy współpracy z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną i filiami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie polegającą na organizowaniu tematycznych zajęć bibliotecznych promujących czytelnictwo.
CZYTAMY MUMINKI
W naszej szkole w październiku - Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, zrobiło się głośno od Muminkowych opowiadań i ciekawostek. Biblioteka Szkolna włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Czytamy Muminki.
W tym roku obchodzimy 110 rocznicę urodzin autorki Muminków -Tove Jansson, a po raz pierwszy w Polsce Muminki pojawiły się drukiem 60 lat temu.
Wszystkie klasy I - IV wzięły udział w zajęciach czytelniczych na których m.in. wysłuchały mnóstwo ciekawostek o autorce popularnej na całym świecie, serii książek i komiksów Tove Jansson, a także postacie najważniejszych bohaterów.
KONKURS PLASTYCZNO - CZYTELNICZY "WITAMY W KRAINIE MUMINKÓW"
W ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytamy Muminki nasza biblioteka zorganizowała konkurs plastyczno-czytelniczy „Witamy w Krainie Muminków” dla klas I-IV. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej nawiązującej do serii książek o Muminkach. Wpłynęło 19 prac konkursowych. Komisja konkursowa w składzie Beata Krymska, Anna Lewandowska, Joanna Piekarowicz, Marta Wiśniewska, biorąc pod uwagę kryteria oceny prac jak oryginalność pomysłu i kreatywność, postanowiła przyznać następujące miejsca:
I miejsce – Basia Nowicka kl. IV c,
II miesce - Nadia Grala kl. II b,
III miejsce – Julia Jakubczyk kl. I a i Basia Pikulińska kl. 3 d,
Wyróżnienia:
- Maria Lauter kl. I e,
- Mykhailo Sydorkin kl. II e,
- Jan Tarasewicz kl. IV c
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Pokonkursowa wystawa prac znajduje się w bibliotece szkolnej.
NOWOŚCI W BIBLIOTECE
Zbiory naszej szkolnej biblioteki wzbogaciły się przede wszystkim o brakujące lektury a także pozycje, na które głosowali uczniowie w ankiecie „Książka moich marzeń”. I tak czytelnicy mogą już wypożyczać m.in. książki z serii: Amelia i Kuba, Dziennik cwaniaczka, Enola Holmes, Spirit Animals, Więzień Labiryntu, Wojownicy-Omen gwiazd, Ture Sventon, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai oraz wiele innych. Część zamówienia jest w trakcie kompletowania przez internetową księgarnię i będzie wysłana niebawem. A będą to w większości komiksy: Asteriks i Obeliks, Lucky Luke, a także książki z serii Minecraft.
Zakupiony został również teatrzyk kamishibai (skrzynka) oraz
8 bajek w formie plansz.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowości!
DO NIEPODLEGŁEJ Z MISIEM WOJTKIEM
W ramach obchodów 106 rocznicy Odzyskania Niepodległości, uczniowie klas 4 a, b, c, d wzięli udział w zajęciach czytelniczych „Do Niepodległej z Misiem Wojtkiem” w oparciu o lekturę Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek: historia prawdziwa”.