Start Rok dla Niepodległej
 


Konto Rady Rodziców SP 29 Olsztyn

BOŚ SA O/Olsztyn

61 1540 1072 2107 4571 3375 0001


Konto wpłat za obiady

Bank: PKO Bank Polski S.A.

61 1020 3541 0000 5202 0291 5387

Rok dla Niepodległej PDF Drukuj Email

CERTYFIKAT  „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU”

Obchody stulecia niepodległości Polski rozpoczęliśmy od bardzo radosnego wydarzenia. Otóż  nasza szkoła otrzymała   Certyfikat  Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu” za kultywowanie  wśród dzieci i młodzieży   świąt, tradycji ojczystych i regionalnych,  utrwalanie pamięci o  Polakach zasłużonych dla Polski i Warmii, poznawanie i opiekowanie się zabytkami oraz miejscami pamięci.

Nasza szkoła została uhonorowana  Certyfikatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu” za kultywowanie tradycji ojczystych i regionalnych,  utrwalanie pamięci o  Polakach zasłużonych dla Polski i Warmii, poznawanie i  opiekowanie się zabytkami oraz miejscami pamięci.

10 listopada 2017 pani dyrektor Barbara Chodnicka odebrała certyfikat podczas uroczystości  zorganizowanej w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji na stronie internetowej szkoły  dokumentującej nasze działania, które realizowaliśmy w ramach ubiegania się o Certyfikat. (PREZENTACJA)
Zespół zadaniowy- Joanna Śmiechowska (koordynator), Mariola Solmińska,  Agnieszka Dzieńkowska,  Lidia Banach – Bartelik, Agnieszka Mieczkowska, Grażyna Piotrak – Szmatowicz, Joanna Lewicka, ks. Mariusz Kubicki.

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2017 obchodziliśmy bardzo uroczyście 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.  Z tej okazji  uczniowie z Koła  Tropicieli i Odkrywców Szlaków Małej Ojczyzny oraz zespołu  muzycznego  -  pod kierunkiem nauczycielek: pani Joanny Śmiechowskiej i pani Lidii Banach – Bartelik - przedstawili inscenizację historyczną o polskiej drodze do wolności.  W uroczystości wzięli udział kombatanci – uczestnicy II wojny światowej. Tego dnia uczniowie nosili własnoręcznie wykonane kokardy narodowe.

 

 „ŻYWA LEKCJA”  HISTORII

Z  okazji Narodowego Święta Niepodległości  uczniowie z klasy IVB,  członkowie  Koła  Tropicieli i Odkrywców Szlaków Małej Ojczyzny oraz zespołu  muzycznego spotkali się z uczestnikami II wojny światowej podczas „żywej lekcji”  historii .  Szanowni goście opowiadali o swoich wojennych losach, często smutnych i tragicznych, recytowali patriotyczne  wiersze, udzielili wywiadów redaktorom gazetki „Szkole Echo” . Spotkanie umilił słodki poczęstunek przygotowany przez dzieci i ich rodziców.

OGÓLNOPOLSKA AKCJA SPOŁECZNA „MAMY NIEPODLEGŁĄ”

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Mamy  Niepodległą” organizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Akcja  polegała  na wysyłaniu kartek pocztowych do rodziny, znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku życzenia dotarły nawet do Holandii.

 

UROCZYSTOŚĆ NA PLACU SOLIDARNOŚCI

11 listopada 2017  pani dyrektor Barbara Chodnicka oraz pani  Katarzyna Pyć – Kotyrba   wraz z Pocztem  Sztandarowym  reprezentowały naszą szkołę podczas oficjalnych uroczystości  z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Placu Solidarności przed Pomnikiem Wolności Ojczyzny.

Poczet sztandarowy szkoły

KONKURS Z OKAZJI STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Uczennica klasy VII a, Aleksandra Lisowska reprezentowała naszą szkołę w konkursie ogłoszonym przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego - Artura Chojeckiego - „Świadectwa Przeszłości – Jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rodziny”. Ola napisała ciekawą pracę, opierając się na relacjach dziadków i innych członków swojej rodziny, a także wykorzystując zdjęcia z rodzinnych albumów. Została zaproszona na Galę Finałową konkursu do Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

NARODOWY DZIEŃ PAMIECI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – 1 MARCA

Uczniowie uczcili pamięć niezłomnych żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, przygotowując wystawę o życiu  i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego. Materiały z wystawy zostały wykorzystane podczas lekcji historii w klasach VI i VII. Ponadto uczniowie obejrzeli film o rotmistrzu Pileckim. Zaś  25 lutego 2018  Poczet Sztandarowy -  z panią dyrektor Barbarą Chodnicką i panią Katarzyną  Pyć – Kotyrbą - reprezentował naszą szkołę podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, zasłużonego  żołnierza Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, który w 2006 został  pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

 

KONKURS RECYTATORSKI "KOCHAM POLSKĘ W KLASACH I- III

6 marca w naszej szkole odbył się w klasach I- III Konkurs Recytatorski ”Kocham Polskę”

Organizatorami konkursu byli nauczyciele : Mariola Stępniak, Izabela Soroka, Janina Chołodzińska.

Wszyscy uczniowie reprezentowali bardzo wysoki poziom, doskonale opanowali pamięciowo teksty wierszy oraz prezentowali bardzo oryginalne utwory.

KONKURS PLASTYCZNY "100 LAT DLA NIEPODLEGŁEJ"

6 kwietnia 2018 r. odbyło się w naszej szkole rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego na plakat pt. „100 lat Niepodległej”. Konkurs przygotowywany był z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w ramach ministerialnego projektu „Rok dla Niepodległej”.
Komisja Konkursowa przyznała w kategorii klas IV-V i VI- VII.

klasy IV - V

I miejsce 2 miejsce 3 miejsce

klasy VI- VIII miejsce 2 miejsce 3 miejsce

Prace wyeksponowane są na wystawie, na korytarzu szkolnym.

78. ROCZNICA  ZBRODNI   KATYŃSKIEJ

Uczniowie klas VI – VII uczcili pamięć Polaków zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Miednoje, uczestnicząc w specjalnej lekcji historii z wykorzystaniem materiałów multimedialnych. Zaś członkowie koła tropicieli posadzili kwiaty wokół Dębu Pamięci rosnącego  od 8 lat na posesji naszej szkoły i upamiętniającego porucznika Stefana Tomaszewicza zamordowanego w Charkowie.

Pani Katarzyna Pyć – Kotyrba wraz z Pocztem Sztandarowym reprezentowała naszą szkołę podczas uroczystości miejskich.

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy IV d pod kierunkiem pani Natalii Balewskiej.

W klasach starszych odbyły się lekcje historii „Wiwat Trzeci Maja” przybliżające uczniom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wyjaśniające Jej znaczenie dla Polski.

30 kwietnia 2018 grupa uczniów ustawiła się na boisku szkolnym i unosząc do góry białe i czerwone kartki utworzyła flagę narodową oraz napis 3V. Była to inicjatywa Koła Tropiceli i Odkrywców Szlaków Małej Ojczyzny, która została utrwalona na zdjęciach i  filmiku wykonanym z drona.

 

 

WSPOMNIENIE HAPPENINGÓW PATRIOTYCZNYCH

Z OKAZJI 100 – LECIA NIEPODLEGŁOŚCI

21 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyły się happeningi patriotyczne zorganizowane z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcieliśmy pokazać, że Narodowe Święto Niepodległości może być bardzo radosne. W tym dniu klasy: IV A, IV B, IV C, V A, V C, V D oraz VI A, VI B i VI C przygotowały przebrania oraz dekoracje w biało – czerwonych barwach, np. kokardy narodowe, biało – czerwone pompony itp. Na boisku szkolnym uczniowie śpiewali patriotyczne piosenki, przedstawiali historyczne scenki. Były nawet pokazy akrobatyczne na część niepodległej ojczyzny. Klasy przygotowały też transparenty z pięknymi hasłami, np. IV B – „Mamy powody do radości, bo zbliża się 100- lecie niepodległości”, IV a – „100 lat niepodległej Polski”, czy VI C – „Mimo losu przeciwności - 100 lat niepodległości”. Zaś klasa IV C przygotowała wiersz:

„Nasza niepodległa, nasza Polska ukochana.

Tak dla nas ważna i wyczekiwana.

Przez zaborców długie lata gnębiona.

Przez dzielnych Polaków uwolniona.”

Happeningi odbyły się W Dniu Sportu, więc wspaniałym podsumowaniem imprezy był Maraton Niepodległości, w którym wzięli udział wszyscy chętni uczniowie. Wszyscy zwyciężyli, bo biegli ku chwale naszej ojczyzny.

 

Złóż życzenia Marszałkowi – realizacja programu Szkoła Niepodległej

Chętni uczniowie z klas IV – VII wykonali pocztówki dla Marszałka Piłsudskiego. Na pracach pojawiły się polskie symbole narodowe, postać Józefa Piłsudskiego, motywy kwiatowe, dworek „Milusin” (wyszywany!), Kasztanka – ulubiona klacz Marszałka, itp.

Wewnątrz pocztówek uczniowie umieścili  życzenia i podziękowania dla Marszałka.

Na szczególną uwagę zasługują słowa Mai z klasy VIA, która napisała: „Chciałabym Panu serdecznie podziękować za nieoceniony wkład w odzyskanie niepodległości oraz za to, że całe życie poświęcił Pan Polsce. Bez Pana nie wiadomo,  jak potoczyłyby się losy  Naszej Ojczyzny. Dlatego bardzo Panu dziękuję w imieniu swoim, a także koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie.” Zaś Magda z klasy VII B życzyła Marszałkowi chwały na całym świecie.

Bartek z VI B napisał: „Drogi Panie Marszałku,  dziękujemy Ci za to, że odzyskałeś niepodległość. Swoją postawą uczyłeś Polaków patriotyzmu i miłości do Ziemi Ojczystej.”

W realizację zadania „Złóż życzenia Marszałkowi” włączyli się także uczniowie klas I-III w świetlicy szkolnej w sali 118.  Wykonali  śliczne kartki z życzeniami dla Józefa Piłsudskiego. Praca nad kartkami była poprzedzona zajęciami z dziećmi na temat marszałka Józefa Piłsudskiego.

W listopadzie 2018 w bibliotece szkolnej zostanie zorganizowana wystawa pocztówek, które następnie zostaną wysłane do  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 

Wicedyrektor Katarzyna Patejuk

Koordynatorka programu „Szkoła Niepodległej” Joanna Śmiechowska

OPIEKA NAD MIEJSCAMI PAMIĘCI

9.10. 2018 grupa uczniów z panem Pawłem Kotarskim udała się do pomnika poświęconego Obrońcom Tobruku. Uczniowie uprzątnęli liście, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Franciszek z VI c opowiedział koleżankom i kolegom o bitwie pod Tobrukiem.

10.10.2018 uczniowie z Koła Tropicieli i Odkrywców Szlaków Małej Ojczyzny z panią Joanną Śmiechowską odwiedzili najstarszy cmentarz w Olsztynie pod wezwaniem  św. Jakuba. Uporządkowali grób patrona szkoły – Jana Liszewskiego. Wyszorowali płytę, posprzątali liście, złożyli własnoręcznie wykonane wianki oraz zapalili znicze.

Wyżej opisane działania są dowodem na to, że społeczność SP 29 opiekuje się miejscami pamięci.

 
Copyright © 2021 SP 29 Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.